BODRUM ÖZEL Haber Girişi : 25 Haziran 2020 14:25

Bodrum'da uçuk fiyatlar: Bir tabak döner 370 lira

Koronavirüs sonrası açılan turizm sezonuna merhaba diyen turistik beldede bir tabak döner 370 liraya alıcı satıldı. 62 liraya satılan gazlı içecekler de cabası.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın davetlisi olarak geçtiğimiz günlerde Türkiye'yi ziyaret eden 51 büyükelçi ve 50 basın mensubu, Antalya'ya hayran kaldı. Türkiye'nin koronavirüste normalleşme sürecini yerinde gören ve tatil güvenlik önlemlerini inceleyen kafileler, ülkelerinde Türkiye'nin koronavirüs sonrası tatil için en güvenli adreslerden biri olduğunu belirtti. Antalya, dünya basınında da geniş yankı uyandırdı.
Daha önce yüksek fiyatlara satılan yiyeceklerle gündeme gelen Bodrum, turizm sezonunun açılmasıyla gündemdeki yerini korudu. Koronavirüs sonrası açılan turizm sezonuna merhaba diyen turistik beldede bir tabak döner 370 liraya alıcı satıldı. 62 liraya satılan gazlı içecekler de cabası.
Turizm sezonu açıldı, koronavirüste normalleşme sürecinde tatilciler sahillere akın etti. Türkiye'nin en seçkin tatil beldelerinden olan Bodrum için sezon hareketli başlarken, geçmişte yüksek fiyatlı yiyeceklerle adı anılan gelen belde, korona sonrası süreçte de aynı şekilde gündemde.

Geçmişte bir lahmacunun 75 liraya satıldığı yerde, bugün bir tabak döner tam 370 liradan veriliyor.

BİR TABAK DÖNER 370 LİRA!

Hürriyet'ten Savaş Özbey'in gündeme getirdiği 370 liralık döner, Bodrum Blue Beach'te satılıyor. Beş kişilik bir ailenin yedikleri öğle yemeği sonrası gelen hesap şoke etti. 2 bin 500 liralık hesabı gören aile şaşkınlığını gizleyemezken, yenilen bir tabak dönerin 370 liradan verildiği görüldü.

YÜKSEK FİYATLI YİYECEKLER
Hesabı görünce şoke olan müşteri, adeta bir fatura gibi olan adisyonu paylaştı. 1 tabak dönerin fiyatının 370 lira olduğunu görenler, "Bu kadar da olmaz" dedi.

2 bin 500 liralık hesaptaki diğer yemeklerin fiyatları şöyle: Kuşbaşılı pide 185 lira, kola 62 lira, Türk kahvesi 54 lira, espresso 62 lira, Maraş dondurması ise 47 lira.

UÇUK FİYATLARIN ADRESİ

Bodrum'da yaşanan bu olay, belde için bir ilk değil. Daha önce de pek çok kez tartışmalara yol açan bu konunun diğer örnekleri arasında 75 liralık lahmacun, 200 liralık hamburger yer alıyor.

Son olarak sezonun başlamasından hemen önce şezlong fiyatlarını günlük bin lira olarak duyuran tesislerin de Bodrum'da olduğu biliniyor.

 

48 BİN LİRALIK KAMPANYA


Koronayı bahane ederek fiyatlarını "fırsatçılık" politikasına göre yenileyen oteller, zamlı fiyatlarıyla dudak uçuklattı. Sosyal mesafe nedeniyle şezlong sayılarını azaltan oteller, önlemlerle harmanladıkları hizmet şartlarını fiyatlara fahiş bir şekilde yansıttı.

Günlük şezlong kirası bin lira, aylık oda 24 bin lira, eğer yemekte dahil olursa fiyatların 48 bin liraya kadar çıktığı görüldü.

"SERBEST PİYASA KOŞULLARINDA YAŞIYORUZ"
Türkbükü'nün tartışmalı fiyatları tepki çekerken, daha önce de konuya ilişkin Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'tan tepki çeken bir açıklama gelmişti.Aras fiyatlara müdahale edemediklerini belirterek “Türkbükün’de bu her zaman gündem olmuştur. Türkbükündeki bu yüksek fiyatlar, lahmacunlar, loca fiyatları her zaman gündem oldu". dedi

Fiyatlara müdahale gibi bir uygulamalarının bulunmadığını da belirten Belediye Başkanı "Serbest piyasa koşullarında yaşıyoruz. Biz Bodrum’un böyle olmadığını ifade etmek istiyorum. Bodrum’un her yerinde bu fiyatlar yok. Bodrum her türlü keseden insanın rahatça yaşaya bileceği, faydalanabileceği işletmelere de sahip ama çok pahalı işletmelere de sahip. Buda insanların tercih meselesi. Bu konuda Belediyenin bir yaptırımı yoktur. Belediye olarak gidip neden bu kadar ücret istiyorsunuz diyemeyiz. Farklı şekilde denetimlerimizi yaparız, işletmeler kedi fiyatlarını koymakta ticaret kanunu gereği serbesttir” ifadelerini kullandı.

 

"BELİRLİ PROFİLİN ÜSTÜNDEKİLERE HİZMET VERİYOR"


Fiyatları savunanlardan biri de Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu olmuştu. Karcılıoğlu otelin özel hizmet verdiğini, uygulanan fiytların normal olduğunu savunurken "Belirli bir profilin üstündeki vatandaşlara hizmet veriyor" demişti.

Karcılıoğlu fiyatlar hakkında şunu söylemişti:

 "Bu fiyatları genelleştirmemek gerekiyor. Bu tamamen Türkbükü'nde yer alan bir butik otelin kendi misafirlerine uyguladığı paket sistemidir. Aylık rakamlara bakınca çok fahiş bir rakam gibi gözüküyor. Günlük fiyatlara bakıldığında ise verilen özel hizmetin karşılığı olduğunu görüyorum. Uygulanan rakamlar normaldir. Otel zaten belirli bir profilin üstündeki vatandaşlarımıza hizmet veren otelimizdir. Özel bir hizmet veriyorlar. Tamamen gün boyu kendilerinin kullanacağı, kimsenin sırtının o şezlonglara değmeyeceği bir hizmet veriyorlar. Olaya bu yönden bakıldığında rakamların doğru olduğunu düşünüyorum. Bu ücretler koronavirüs öncesinde de beach’lerde insanların harcadığı fiyatlarla hemen hemen aynı. Otellerin de kapasiteleri yarı yarıya düşürmeleri istendi. Sahanın içinde olmayan kişiler bunların çok yüksek olduğunu düşünecektir"