ÇEVRE -YAŞAM Haber Girişi : 30 Mayıs 2020 13:34

Denizi mermer tozu ile dolduran şirkete ceza kesildi!

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Akdeniz foklarının barınma alanı olan cennet Tilkicik koyuna yaklaşık iki haftadır mermer tozu dökerek özel plaj yapmaya çalışan şirkete Çevre ve İl Müdürlüğü tarafından 400 bin TL. para cezası kesildi.

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Yalıkavak mahallesi Gökçebel Mevkii’ndeki Tilkicik Koyu’ nda yaklaşık iki haftadır tır ve kamyonlarla getirdikleri  tonlarca mermer tozunun  plaj yapılmak üzere denize üzerine yüzer platform kurup iş makinaları ile Akdeniz Foklarının barınma alanı olan ve koruma altındaki poseidon çayırlarının üzerine dökerek özel plaj yapmaya çalışan şirkete  Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından para cezası kesildi.

Bölgede turistik tesis ve özel villalar yapan şirkete 2872 sayılı Çevre Kanunu’na göre 400 bin TL. para idari para cezası verildiği ayrıca yetkililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

MUÇEP (Muğla Çevre Platformu)  üyesi Rezzan Şebin yaptığı açıklamada “Ne kadar para cezası verilirse verilsen koruma altında olan Akdeniz Fokları ve poseidon çayırlarına, ayrıca doğal kıyıya verilen zararın parasal değeri olması mümkün değil. Bu ceza bize göre devede kulak. Orada doğal kıyı aylardır yağmalanıyor ve geri dönülemeyecek biçimde vahşice bozuluyor, bölge incelenirse , sahile dokunması bir çivi bile çakılması yasak olan ve koruma altında olan yerin nasıl yağmalandığı ortaya çıkar, Bu cezanın caydırıcı  olacağına inanmak istiyoruz. Bu nedenle resmi görevlilerin burada sürekli denetim yapması gerekir” dedi.